Dodana: 1 luty 2007 08:23

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:23

Młodzi przedsiębiorcy

14 tysięcy uczniów wzięło udział w pierwszej Olimpiadzie Przedsiębiorczości. Uczestnicy walczyli o indeksy na uczelnie oraz nagrody rzeczowe. Zwyciężył uczeń białostockiego LO.

Organizatorem olimpiady jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Do eliminacji centralnych, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, przeszło 50 osób.

- W teście były pytania związane z etyką biznesu, zarządzaniem, ekonomią. Zakres tematyczny olimpiady jest zgodny z programem nauczania przedsiębiorczości w szkołach średnich, poszerzony o zagadnienia związane z hasłem edycji „Etyka w działalności biznesowej" - mówi Marcin Dąbrowski z Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Do finału przeszło 25 uczniów. Następnie każdy z nich musiał przedstawić komisji prezentację na wybrany spośród 15 zaproponowanych przez organizatorów tematów. Mieli na to 10 minut.

„O sposobach przezwyciężania bezrobocia" mówił między innymi Mariusz Zabrocki z Białegostoku. - Czytałem dużo lektur i przeglądałem artykuły na ten temat. A samą prezentację ćwiczyłem przed kolegami w klasie - opowiada.

- Jesteśmy mile zaskoczeni poziomem wiedzy uczniów, którzy wzięli udział w olimpiadzie - mówi Marcin Dąbrowski.

Pierwsze miejsce zajął Jerzy Koronkiewcz z I LO im. A Mickiewicza w Białymstoku, który wygrał indeks w Szkole Głównej Handlowej. Indeksy dla laureatów przygotowały także: Akademia Ekonomiczna w Poznaniu, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu oraz Akademia Ekonomiczna w Krakowie. Laureaci otrzymają także nagrody rzeczowe. Wręczenie nagród odbędzie się w SGH 26 kwietnia.

W pierwszej dziesiątce laureatów olimpiady znaleźli się: Jerzy Koronkiewicz z Białegostoku, Dominik Grzybowski z Warszawy, Mateusz Romanowski z Ełku, Sebastian Konicz z Gdyni, Krzysztof Kalisiak z Łodzi, Łukasz Włodarczyk z Warszawy, Adrian Burda z Zielonej Góry, Piotr Smoleń z Łodzi, Magdalena Lipińska z Chojnic, Maciej Albinowski z Warszawy.

Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i będzie organizowana, co roku. Jak każdy tego typu konkurs ma etapy: szkolny, okręgowy i centralny. Pierwszy przeprowadza komisja szkolna, powołana przez dyrektora szkoły. Polega on na rozwiązaniu testu.

Drugi odbywa się w danym okręgu. Tu oprócz testu do zadań uczestników należy zespołowe rozwiązywanie problemów. Trzeci, centralny, ma miejsce w Szkole Głównej Handlowej.

Rzeczpospolita

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook